top of page

Göz Kapağı Estetiği - Blefaroplasti

Göz kapağı ve çevresinin estetiği neden önemlidir ?

Göz kapakları ve çevresi yaşlanma belirtilerinin en belirgin olduğu ve ilk ortaya çıktığı bölgelerden bir tanesidir. Bu bölgedeki yaşlanmanın artması, kişinin sürekli yorgun, uykusuz ve mutsuz görünmesine neden olur. Göz kapaklarını sürekli kaldırmak için alın kaslarından faydalanmak kırışıklıklara ve uzun dönemde baş ağrılarına neden olur. Bu bölgenin estetiği kişinin genç, çekici ve dinamik görünmesi ve algılanması için çok önemlidir.

Göz kapağı estetiği nedir ve ne amaçla yapılır?

Üst göz kapağında deri fazlalığı ve sarkma, alt göz kapağında ise torbalanma ve deri fazlalığının ortadan kaldırıldığı işlemdir. Ayrıca eğer üst kapakta, kas zayıflığına bağlı düşüklük (ptosis) de varsa, aynı anda kas sıkılaştırılması ile kapak daha yukarı kaldırılabilir.

Eyes_Lips_Face_Glance_Makeup_Nose_562201

Göz kapağı estetiği ne zaman uygulanabilir ?

Daha çok 35 yaş üstü hastalar tercih edilmekle birlikte, ihtiyaca göre farklı yaşlarda ve durumlarda uygulanabilir. Ailesel yatkınlığı olan ve görme alanı etkilenmiş hastalarda erken yaşlar tercih edilebilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte sarkma ,cilt fazlalığı ve torbalanma artacaktır. Genelde üst kapaktaki sorunlar alt kapaktan daha önce belirgin hale gelir.

Eyes_Closeup_Face_Brunette_girl_Earrings

Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır ?

Özellikle üst göz kapağı ameliyatı sadece lokal anestezi altında 1 saat kadar süren bir işlem ile gerçekleştirilir. İşleme alt göz kapağı da eklenirse, ameliyat süresi 2 saat kadar olabilir ve hastanın rahatlığına ve isteğine göre lokal anestezi veya sedasyon altında yapılabilir. Ameliyat tekniği ve işlemler hastanın ihtiyaçlarına göre şekillenir ve uygulanır. Yapılacak işlem ameliyat öncesi konsültasyon ve muayenede doktor ve hasta arasında belirlenir. Temel ameliyata ek olarak göz ve yüz çevresine başka işlemler de yapılabilir. 

Göz kapağı ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıl olur ?

Hasta ameliyattan sonra hasta aynı gün evine gidebilir. Ameliyat ve sonrası oldukça ağrısızdır. 3 gün boyunca buz ve göz damlası uygulaması yapılır. Ameliyattan sonra ertesi gün yüz ve kapaklar normal bir şekilde yıkayabilir. Kalıcı dikiş kullanıldıysa 5 gün sonra dikişler alınır. Kullanılmadıysa dikişler kendiliğinden düşer. 5-7 gün boyunca hafif bir morarma ve şişlik olması normaldir. 3 gün içinde işe dönmek mümkündür. 1 haftadan sona kapatıcı makyaj uygulayabilir. Tam iyileşme sağlanması 3 hafta sürebilir. 3 ay boyunca güneşten korunmak gereklidir.

Ameliyat sonrasında iz kalır mı ?

Göz kapakları izler açısından çok iyi iyileşen bir ameliyattır. Üst göz kapağında kesiler cilt kıvrımların arasına, alt kapakta ise kirpiklerin altına veya kapağın içine yerleştirildiğinden izlerin anlaşılabilme şansı olmayacaktır. 

Ek olarak göz çevresi bölgesine başka hangi işlemler uygulanabilir ?

Göz kapağı ve çevresi bir bütünlük gösterir. Üst göz kapağını kaşlar ve alın ile değerlendirmek, alt göz kapağını da yüz ve yanak bölgesi ile değerlendirmek gerekir. Hastaların ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda bu bölgelere yönelik de işlemler yapmak göz çevresinin daha genç gözükmesine faydası olacaktır. (Alın germe, kaş kaldırma, Orta yüz germe, cilt gerginleştirici ive gençleştirici işlemler, cilt soyma, kırışıklıklara yönelik botox, çöküklüklere yönelik dolgu ve yağ nakli)

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir?

Göz kapağı estetiği, bu işte uzman ve tecrübeli ellerde oldukça iyi sonuçlar veren, ve hasta memnuniyeti yüksek olan bir ameliyattır. Oluşabilecek bazı sorunlar gözleri kapatamama, alt kapakların aşağı çekilmesi,  göz şeklinde bozukluk  ve göz kuruluğu olabilir. Başka merkezlerde yapılmış ve bu tarz sorunlar gelişmiş hastaların da, ikincil onarım ameliyatlarını merkezimde gerçekleştiriyorum. 

Screen Shot 2020-04-26 at 8.16.31 PM.png

Gözkapağı ameliyatını kalıcılığı nedir ?

İnsan olarak yaşlanma süreci devam edeceğinden, yüz germe yapılmış yüzlerde doğal bir yaşlanma ve sarkma sürecine devam edecektir.  Ancak hiç bir zaman bu durum ameliyat öncesine dönmez ve hasta normal yaşından her zaman daha genç ve güzel durur. Kalıcılığın artması ve devamlılığı hastanın cilt kalınlığı, kalitesi ve kullanlan teknik ve yapılan işleme göre değişebilir. 

bottom of page