top of page

Meme Büyütme

Meme Büyütme ne amaçla yapılır ?

Meme kadın güzelliğinin ve cinselliğinin vazgeçilmez bir unsurudur. Küçük memelerin büyütülmesi ile hem daha genç ve çekici görünüm elde edilir, hem de özgüvende artma sağlanır. Bu ameliyat sonrasında pek çok kadın istedikleri giyisileri giymeye başlamışlar. Ayrıca pek çok kadın bu ameliyat sonrasında partneri ile daha iyi bir cinsellik yaşadığını belirtmiştir. 

Meme Büyütme ameliyatı ne zaman ve kimlere uygulanabilir ?

18 yaşını doldurmuş ve dolayısıyla meme gelişmesi tamalanmış kadınlarda uygulanabilir. Çok nadir durumlarda (hastanı psikolojisini bozacak kadar fazla miktarda bir meme asimetrisi veya Poland sendromu) 18 yaşından önce de uygulanabilir. Genç yaşlarda olup küçük memeli veya daha ileri yaşlarda olup emzirme sonra memelerinin içi boşalmış ve hafif sarkmış kadınlar sıklıkla meme büyütme isteyen grubu oluşturur. Büyük ve sarkık memesi olan kadınlarda ise meme büyütmeye ek olarak kaldırma/dikleştirme işlemi de yapmak gerekebilir. 

Meme Büyütme ameliyatı nasıl yapılır ?

 

Çoğu zaman genel anestezi, bazı durumlarda sedasyon altında yapılabilir.  İmplantın memeye yerleştirilmesi için 3 kesiden biri seçilir (meme altı, meme başı, koltuk altı). Dr. T. Oğuz Acartürk çoğu hastasında meme altı kesisini tercih etmekte ve bunun en iyi ve güvenilir sonuçları verdiğini düşünmektedir. Nadir durumlarda ve memenin çok sarktığı durumlarda, meme başını tercih etmektedir. Meme altından yapılacak olan 4-5 cm’lik bir kesi ile girilerek implantın yerleştirileceği cep oluşturulur. Bu cep, hastanın ihtiyacına ve mevcut yağ dokusunun kalınlığına göre, meme dokusu, fasya (kas zarı) veya kas altınada oluşturur. Bu cep içine implant yerleştirilir ve kesi dikilir. Dr. T. Oğuz Acartürk çoğu hastasında implantı, kas fasyası (zarı) altına yerleştirmektedir. Dren konulmasına gerek olmaz. Ameliyat 1-1.5 saat sürer.  

Meme büyütme ameliyatından sonra ne kadar ağrı yaşanır ?

Meme büyütme ameliyatı Dr. T. Oğuz Acartürk’ün ellerinde oldukça ağrısız bir ameliyattır. Genelde kas üstündeki zarınlatına yerleştirildiğinden ağrı en aza indirgenir. Ayrıca ameliyat bölgesine yapılan uzun etkili anestetik maddelerle ağrı 18 saate kadar hissedilmez. Uyandıktan sonra verilen ve kullanılan ilaçlarla ağrı en aza indirilir. 

Meme büyütme ameliyatı sonrasında neler yaşanır?

 

Ameliyat sonra 3-4 saatte hasta ayağa kalkabilir, yemek yiyebilir ve aynı gün taburcu olabilir. Hastanın kesi yerinde basit bir pansuman olur. İki gün sonra banyo yapabilir.  Üç gün sonra kontrole gelir ve sonrasında işine dönüp normal günlük aktivitelerine başlayabilir, araba kullanabilir. İlk 2-4 hafta memeler normalden şiş ve yukarıda durur. Bu şişlik zamanla geçer, memeler yumuşar ve memeler yerlerini alırlar. Son halini alması 3. aya kadar sürer. 

İlk 4 hafta yürüyüş dışında spor yapmamak gerekir. Yine ilk 4 hafta sporcu sütyeninin gece gündüz takılması tavsiye edilir. Dördüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında tüm spor aktivitelerini yapabilir ve denize girilebilir. Altıncı haftadan sonra her türlü spor aktiviteleri serbesttir.

Meme Büyütmede hangi tür implantlar kullanılır ?

En sık kullanılan implant türü, içi akışkan silikon jel, dışı ise silikon düz kabuk olan yuvarlak implantlardır. İçindeki jelin değişik akışkanlık özelliği olabilir. Silikon kabuk yüzey düz veya pürtüklü olabilir. Şekil olarak yuvarlak veya anatomik olabilir. İmplant seçimi hastanın ihtiyaçlarına göre şekillenir, ve ameliyat öncesi konsültasyon ve muayenede doktor ve hasta arasında belirlenir. Dr. T. Oğuz Acartürk çoğu hastasında yumuşak yüzeyli yuvarlak silikon implantları tercih etmektedir. 

Meme büyütme ameliyatı sonrası iz kalır mı ?

Her ameliyatta olduğu gibi, meme büyütme ameliyatında da implantın yerleştirildiği keside iz kalacaktır. Ancak meme büyütme izler açısından çok iyi iyileşen bir ameliyattır. Dr. T. Oğuz Acartürk çoğu hastasında meme altı kesisini tercih etmekte ve bunun en iyi izle iyileştiğini düşünmektedir. Meme başı uygulamalarında daha az iz kalıyormuş gibi gözükse de, meme dokusunun kesilmesi ve kapsül kontraktürü oranlarının göreceli daha fazla olması nedeni ile, son dönemde tüm dünyada en sık meme altı kesileri tercih edilmekte ve en güvenli yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Alt meme kıvrımında yapılan kesi zamanla implantın altında kıvrımda kalır, ve uzun dönemde izlerin belirginliği çok azalır ve doğal bir görünüm alır. Bazı nadir hasta grubunda, cilt özellikleri nedeni ile daha belirgin izler çok sık olmasa da görülebilir. 

Meme büyütme ameliyatlarında his kaybı olur mu ?

Meme başlarında nadir olarak geçici his kayıpları ya da aşırı hassasiyet görülebilir. Kalıcı his kayıpları çok nadirdir ve genelde nedeni aşırı büyük protezlerin kullanılmasıdır. His değişikliği çoğunlukla birkaç ay içerisinde tamamen düzelir. 

Meme büyütme ameliyatı sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir ? 

Meme büyütme ameliyatı, Dr. T. Oğuz Acartürk’ün ellerinde çok iyi sonuçlar veren, ve hasta memnuniyeti yüksek olan bir ameliyattır. Oluşabilecek sorunlar oldukça nadir görülen sorunlardır. Erken dönemde kanama, enfeksiyon ve yara iyileşmemesi olabilri. Uzun dönemde ise kapsül kontraktürü, asimetri ve estetetik sorunlar olabilir. 

Hamilelikte meme implantını çıkarmak gerekir mi ?

Hamilelik süresince ve emzirme sırasında anne ya da bebek implanttan etkilenmez. Ancak kilo alma ve süt tutmaya bağlı olarak normal bir şeklide değişeceğinden daha sonra sarkma olabilir. Hamilelik ve emzirme sonrası memeler son halini aldığında güvenli bir biçimde meme toparlama (mastopeksi) işlemi yapılabilir. Meme implantı olan anne güvenle emzirebilir.

Meme implantlarının değişmesi gerekir mi ?

Dr. T.Oğuz Acartürk hastalarında her zaman yeni jenerasyon ve dünyanın en kaliteli meme implantlarını kullanmaktadır. Bu markalar ve firmalar implanttan kaynaklanan sorunlarda, değişim garantisi vermektedirler. Implantın patlaması veya akması yeni jenerasyon implantlarda çok nadir bir durumdur. Değişmesine veya çıkarılmasına gerek olmaz. 

Meme büyütme yağ enjeksiyonları ile yapılabilir mi ?

 

Yağ enjeksiyonları ile meme büyütme son yıllarda gündeme gelen bir konudur. Buradan meme dışı bölgelerden alınan yağ, memelere aktarılarak büyüme sağlanabilir. Ancak, meme büyütme ameliyatı isteyen kadınların çoğunun zaten zayıf olduğu düşünülürse, memeleri büyütecek kadar yağ dokusunu elde etmek çoğu zaman mümkün olmayacaktır. Bu da yöntemin kullanımını kısıtlayan en önemli başka etmendir. Ayrıca aktarılan yağın hacim olarak bir kısmı kayıp olacağından (~%50) , daha büyük hacimler arzulayan kadınlarda işlemin tekrarlanması çoğu zaman gerekir. Bir seçenek de kök hücre tarafından zenginleştirilmiş yağ kullanılarak, aktarılan yağın kalıcılığını sağlamaktır (~%80). Yağ aktarımı ile meme büyütme, vücutlarında yeteri kadar yağ olan, ve az veya orta dereceli bir büyütmeyi hedefleyen kadınlar için ideal bir ameliyat olabilir.

bottom of page