top of page
Yüz ve Boyu Germe

Yüz ve Boyun Germe

Yüz bölgesindeki yaşlanmanın belirtileri nelerdir ?

Her bölgede olduğu gibi, yüz bölgesinde de zamanla yaşlanmanın belirtileri ortaya çıkacaktır. Bu belirtilerin şiddeti kişiye göre farklı olmakla birlikte 3 şekilde oluşur.

1. Cilt yaşlanması,

2. Deri ve dokuların sarkması

3. Cilt altı yağ dokusunun azalması ile oluşan dolgunluğun azalmasıdır.

 

Yüz bölgesinin estetiği kişinin genç, çekici ve dinamik görünmesi ve algılanması için çok önemlidir.

Screen Shot 2020-04-26 at 8.15.26 PM.png

Yüz ve Boyun Germe nedir ve ne amaçla yapılır ?

Yüz germe ameliyatı özellikle zaman ve yer çekimin etkisi ile sarkmış cilt ve dokuların tekrar eski konumuna getirilmesidir. Buna ek olarak eğer cilt hasarı varsa, cilte yönelik gençleştirme girişimleri de uygulanabilir.

Eğer cilt altı yağ dokusunda azalma varsa, yüz germeye ek olarak yağ nakli de yapılabilir.

Eyes_Lips_Face_Glance_Makeup_Nose_562201

Yüz Germe ne zaman uygulanabilir ?

Daha çok 50 yaş üstü hastalar tercih edilmekle birlikte, ihtiyaca göre farklı yaşlarda ve durumlarda uygulanabilir. Cilt sarkmasına ailesel yatkınlığı olan veya cildi çok incelmiş ve deri altı dokusu boşalmış hastalarda  daha erken yaşlarda da uygulanabilir.

Eyes_Closeup_Face_Brunette_girl_Earrings

Yüz ve Boyun Germe ameliyatı nasıl yapılır ?

Hastanın ihtiyacına ve isteğine göre küçük bir bölgesel yüz germeden (mini-facelift) daha kapsamlı bir tam yüz germeye kadar değişen bir yelpaze içinde yapılabilir. Tam yüz germeye çoğunlukla boyun germe de eklenir.  Ameliyat tekniği ve işlemler hastanın ihtiyaçlarına göre şekillenir ve uygulanır. Yapılacak işlem ameliyat öncesi konsültasyon ve muayenede doktor ve hasta arasında belirlenir.

Kulak önü ve akasından ve/veya göz kapağı bölgesinden yapılan kesi ile ulaşılan dokular, kaldırılarak yeni gerilmiş yerine alınır. Cilt altı dokulara da germe ve kaldırma uygulanır. Cilt ve doku fazlalığı ortamdan uzaklaştırılır. Ameliyatın kapsamına göre 1 ile 4 saat arasında, sedasyon veya genel anestezi altında altında yapılır.  

Yüz Germe ameliyatından sonra iyileşme süreci nasıl olur ?

Hasta ameliyatın kapsamına göre sonra hasta aynı gün evine gider ya da 1 gece hastanede kalır. Ameliyat ve sonrası oldukça ağrısızdır. 3 gün boyunca buz uygulaması yapılır. Ameliyattan sonra ertesi gün yüz normal bir şekilde yıkayabilir. Dren kullanıldıysa, 1-3 gün arasında çekilir. Kalıcı dikiş kullanıldıysa 5 gün sonra dikişler alınır. Kullanılmadıysa dikişler kendiliğinden düşer. 10-15 gün boyunca hafif bir morarma ve şişlik olması normaldir. 2 hafta boyunca yüz ve boyun korsesi kullanılır. 3 gün içinde işe dönmek mümkündür. 1 haftadan sonra kapatıcı makyaj uygulayabilir. Tam iyileşme sağlanması ve son halini alması 1-3 ay sürebilir. 3 ay boyunca güneşten korunmak gereklidir.

Yüz Germe ameliyatından sonra iz kalır mı ?

Bu ameliyattan sonra izler kula önündeki kıvrımların içinde ve kulak arkasında olacaktır. İzler açısından çok iyi iyileşen bir ameliyattır. Yıllar içinde izlerin belirginliği çok azalır ve doğal bir görünüm alır.

Yüz germeye ek olarak başka hangi işlemler uygulanabilir ?

Yüz germeye ek olarak tam bir gençleşme ve güzelleşme sağlamak için aynı anda yağ nakli ve cilde yönelik işlemler de yapılabilir. Çoğu zaman yüz germe boyun germe ve boyundan fazla gıdı yağının alınması ameliyatı ile birlikte yapılır. Bununla birlikte göz kapakları ve çevresi de bir devamlılık göstereceğinden aynı seansta göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) da yapılabilir. İhtiyaca göre alın germe ve kaş kaldırma da eklenebilir. 

Kaş Kaldırma Germe

Yüz germe ameliyatı sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir?

Yüz germe ameliyatı, bu işte uzman ve tecrübeli ellerde oldukça iyi sonuçlar veren, ve hasta memnuniyeti yüksek olan bir ameliyattır. Oluşabilecek bazı sorunlar şişlik, morluk, erken dönemde kanama, yüz sinirinde hasar, geçici yüz felci, ve yara iyileşmesinin gecikmesidir.

Yüz germe ameliyatını kalıcılığı nedir ?

İnsan olarak yaşlanma süreci devam edeceğinden, yüz germe yapılmış yüzlerde doğal bir yaşlanma ve sarkma sürecine devam edecektir.  Ancak hiç bir zaman bu durum ameliyat öncesine dönmez ve hasta normal yaşından her zaman daha genç ve güzel durur. Kalıcılığın artması ve devamlılığı hastanın cilt kalınlığı, kalitesi ve kullanlan teknik ve yapılan işleme göre değişebilir. 

Screen Shot 2020-04-26 at 8.16.31 PM.png
bottom of page